مقاله میلاد سربازی در مورد رابطه روش بازی با آرایش تیمی............

 

موضوع : رابطه آرایش تیمی با روش بازی

سیستم های فوتبال : برخلاف تصور سیستم بازی در فوتبال آن چیزی نیست که ما فکر می کنیم . سیستم فوتبال در واقع به مجموعه آرایش تیمی و روش بازی در تمامی شرایط مسابقه گفته می شود . پس وقتی که می گوییم 2-4-4 منظور همان آرایش تیمی 2 4- 4 است و به همین دلیل است که آرایش 1-3-2-4 در تیم ملی اسپانیا در جام جهانی  2010 ،باآرایش 1-3-2-4 تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا از نظر شیوه ی بازی بسیار تفاوت داشت . در این جا می خواهیم چند بحث را از ابتدای فوتبال تا کنون مطرح نماییم .

1 کدام یک از خطوط در بازی فوتبال مهم تر است ؟

2 کدام شیوه در هر خط بهتر  جواب می دهد ؟

3        آرایش تیمی 3 خطه یا 4 خطه ؟

4- سیستم چرخه ای بهتر است یا ثابت ؟

5-کدام سیستم ها راحتتر تغییر می کنند ؟

1 . با توجه به گذشت زمان آرایش های تیمی فوتبال دچار تغییراتی شده اند . این تغییرات را می توان از 4-2-4 که به2- 4-4 تغییر یافت و در ادامه آرایش 2-5-3 و 1-5-4 و3-3- 4و...نام برد . اگر این آرایش هادرجدولی به شکل زیر مرتب نماییم چند نکته پدید می آید .                    

خط حمله

خط میانی

خط دفاعی

4

2

4

2

4

4

2

5

3

1

5

4

3

3

4

نکته اول : کاهش مهاجمین

نکته دوم  : ثبات نسبی 3 نفره یا 4 نفره در خط دفاع

نکته سوم : افزایش بازیکنان خط میانی

با توجه به تعاریف بالا می توان دریافت که خط میانی از دو خط دیگر مورد توجه بیشتری قرار گرفته .

البته باید به یاد داشته باشیم تا خط هجومی قوی نداشته باشیم در گل زنی موفق نیستیم و تا خط دفاعی محکمی نداشته باشیم در جلوگیری از گل خوردن موفق نیستیم  . اما با توجه به این که خط میانی در گل زدن نقش به سزایی دارد و در دفاع کردن نقش کلیدی ایفا می کند در واقع تلفیقی از دو خط هجومی و دفاعی است .

در مقایسه ای که در جدول انجام دادیم شاید بعضی از افراد موافق این قضیه نباشند. یعنی افزایش بازیکنان در خط میانی و اهمیت آن را با مثالی نقض می کنند . یکی از این مثال ها آرایش تیمی 3-4-3 و 3-3-4 است که افزایش تعداد مهاجمین و کاهش هافبک ها  ، حتی  گاهی کاهش مدافعین است . در پاسخ به این افراد می گوییم شما فاصله آخرین مدافع و اولین مهاجم را نگاه کنیدو این زمین را به قسمت  هجومی و  میانی و   دفاعی تقسیم کنید . خواهید دید که باز هم تجمع بازیکنان در   میانی فرضی بیشتر است زیرا وقتی که تیم ها با آرایشهای هجومی نظیر تیمهای مانند بارسلونا اجرا می شود .

دوبازیکن مهاجم در کناره ها کمی به عقب آمده و به بازیکنان خط میانی کمک می کنند و در واقع تعداد بازیکنان در   میانی فرضی بیشتر است . اما گاهی اتفاق دیگری می افتد و بازیکنان خط دفاعی به خط وسط زمین آمده و 3 مهاجم به جای اینکه به عقب بیایند روی یک خط آفساید در لبه های محوطه جریمه قرار می گیرند  تا فاصله مهاجمین تا مدافعین تیم کمتر از 30 متر باشد . در این جاست دوحالت پیش می آید یا مدافعین

کناری کاملا به خط میانی اضافه می شوند و یا مدافعین وسط در کار بازی سازی شرکت می کند که عملا باز هم حداقل تعداد هافبک ها به 5 بازیکن می رسد .

پس می توان گفت اگر کلیه  بازیکنان در یک سطح باشند و در خطوط مختلف بازیکنان هم ترازی داشته باشیم  خط میانی مهم ترین خط است .

2 . در خط دفاعی دفاع 4 نفره خطی یکی ازبهترین وپرکاربردترین شیوه هاست. چند ویژگی این نوع دفاع کردن ذکر شده است .

a . حضور دو بازیکن در مرکز دفاع و تمرکز دفاعی بیشتر

b . با توجه به قرار گرفتن روی یک خط دو مدافع مرکزی احتمال پر کردن آفساید کمتر است .

c . در توپ های ارسالی کمتر مدافعین جا می مانند زیرا سریعتر شیفت را انجام می دهند .

d . بازسازی در دفاع آسان تر است .

e . حضور دو مدافع کنار در حمله ( این عامل یکی از سه ویژگی مهم بازی های جام جهانی 2010 اعلام شده )

درخط میانی : تیم هایی که با 4 یا 5 بازیکن در خط میانی بازی می کنند احتمال موفقیت بیشتری دارند . زیرا در بازی سازی ، گل زدن  و حتی دفاع کردن  بسیار تأثیر گذار است . ( درباره ی سیستم های 3-4-3 و 3-3-4 توضیح دادیم . )

در خط هجومی : نمی توان به یک جمع بندی رسید ولی تیم هایی که بایک تک مهاجم و بدون حامی کار می کنند احتمال موفقیت کمتری دارند . پس بازی کردن با 2 مهاجم نسبتا ثابت یا یک مهاجم ثابت و یک مهاجم کاذب و یا 3 مهاجم احتمال گل زدن را بیشتر میکند .

3 . به نظر می رسد با توجه به وسعت زمینفوتبال آرایش 4 خطه پراکندگی تیم را بیشتر کرده و احتمال گرفتن توپ ازحریف در هنگام در اختیار نداشتن توپ بیشتر است .

4 .  سیستم چرخه ای در هنگام حمله موجب آشفته شدن مدافعین حریف می شود ولی باید با ابزار مناسب و با هماهنگی بازیکنان انجام شود .

5 . در این مورد می توان بحث های زیادی انجام داد اما درباره ی دو آرایش بسیار مهم بحث می کنیم .

آرایش 3 3 -4 : این آرایش در دفاع می تواند به 1 3 2 4 و 1 2 -3 4 و در حمله به 3 4 3 و حتی در تیمی مانند بارسلونا گاهی به 3 5 2 تبدیل می شود .

آرایش 3 4 3:می تواند در حمله به 3 5 2 تغییر یابد .

در دفاع می تواند به  1 2 3 4    ،  1- 3 2 4 تغییر یابد .

با توجه به تعاریف بالا :

رابطه آرایش تیمی با روش بازی را توضیح می دهیم .

اگه ابزار کار را دارید و طراحی تمرین انجام دهید و می توانید برای بازی مستقیم از 2 4 4 استفاده کنید . زیرا دو مهاجم ثابت در مرکز دفاع حریف قرار دارند و احتیاجی به تجمع در خط هافبک نیست . باید سعی شود از بازیکنان فیزیکی در خط حمله استفاده نمود .

 برای بازی غیر مستقیم : اگر می خواهید تعداد پاس ها خیلی زیاد شود بهترین گزینه 1 5 4   است زیرا تجمع در خط میانی زیاد است و خیلی راحت در دفاع و حمله تغییر می کند .

 اگر قصد دارید با باز کردن بازی در کناره ها حریف را باز کنید از دو مهاجم در کنار خط ها استفاده نمایید . البته مدافعین وهافبک های کناری میبایست ازآن هاحمایت کنند.آرایش 3 3 4 و 3 4 3 ناب است .

اگر قصد دارید ارسال های دیرهنگام زیاد انجام دهید . 2 4 4 و 2 5 -3 مناسب است . مزیت 2 4 4 به 2 5 3 حضور مدافعین کنار در حمله است .

اگر قصد حمله را دارید باید در هنگام فشار حریف درکنار خط ها از بازیکنان سرعتی و تکنیکی استفاده نماییم

 

/ 0 نظر / 22 بازدید