جایگاه مدیر فنی کجاست.......................

تعریف جامعی از جایگاه مدیر فنی

در فوتبال حرفه ای همه چیز تعریف شده است. فوتبال تعریف دارد. مدیر فوتبال، سرپرست، مربی و بازیکنان هر کدام تعاریف خودشان را دارند.

امروزه باید بپذیریم که متاسفانه، این چهارچوب را هنوز نتوانسته ایم برای خودمان حلاجی کنیم و به صورت اصولی به آن نپرداخته ایم. یکی از این موارد جایگاه مدیر فنی است.

وظایف یک مدیر فنی در اروپا که مظهر فوتبال حرفه ایست بدین گونه است:

تشکیل یک سازمان قوی متشکل از مشاوران خوش فکر در همه سطوح، انتخاب مربیان و بازیکنان مورد نظر جهت حرکت سنجیده برای سازماندهی یک تیم مقتدر. یک مدیر فنی لایق باید دو ویژگی مهم داشته باشد.

1-     توانایی های فنی بسیار بالا و مقبول در جامعه فوتبال

2-    مهارت های انسانی

وی می بایستی موارد فنی و موضوعات انسانی را به نحو بسیار عالی هدایت کند. مدیر فنی در قبال ریاست باشگاه و هیات مدیره مسئولیت دارد. وی بایستی در ارتباط تنگاتنگ با سر مربی و دیگر مربیان، بازیکنان و دیگر افرادی که در تیم و باشگاه مسئولیت دارند باشد.

تمامی نقل و انتقالات بازیکنان و انتخاب کادر مربیان از جمله وظایف مدیر فنی است که البته با هماهنگی ریاست باشگاه صورت می پذیرد.

باشگاه بایرن مونیخ که از بهترین باشگاههای حرفه ای جهان است می تواند در این زمینه الگوی مناسبی باشد. فرانتس بکن بائر ، فوتبالیست نابغه جهان از سال 1994 تا سال 2009 ریاست این باشگاه را بر عهده داشت. در همین راستا  اولی هوینس که در حال حاضر جانشین بکن بائر و در سمت ریاست باشگاه انجام وظیفه می کند نزدیک به 30 سال به عنوان مدیر تیم بایرن مونیخ که در واقع همان پست مدیر فنی است مشغول به فعالیت بوده و با تلاش اولی هوینس در تمامی ارکان باشگاه، بایرن مونیخ تبدیل به یکی از بهترین باشگاههای جهان از نظر سود آوری گردید. حتی ساخت استادیوم بسیار زیبای Allianz Arena تحت مدیریت اولی هوینس تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به عبارتی اولی هوینس به عنوان مدیر که همانا مدیر فنی منظورمان می باشد همه کاره مطلق بایرن مونیخ بوده و یکی از 5 مدیر موفق فوتبال جهان به شمار می آید. حتی کارل هیز رومینیگه از اساطیر فوتبال آلمان و بایرن مونیخ که سالیان سال به عنوان رئیس هیات مدیره باشگاه انجام وظیفه می کرده اختیارات اولی هوینس (مدیر فنی) را نداشته است.

در کشورمان تنها در یک دوره کوتاه جایگاه مدیر فنی به خوبی مورد استفاده قرار گرفت و آن استفاده از تجارب ارزشمند مرحوم منصور امیر آصفی تحت عنوان مدیر تیم ملی قبل از آماده سازی تیم جهت شرکت در جام جهانی 1998 فرانسه بود.

 فوتبال حرفه ای ابزار حرفه ای می خواهد و برای رسیدن به فوتبال حرفه ای، تفکر حرفه ای می خواهیم و برای رسیدن به تفکر حرفه ای، متفکران حرفه ای می خواهیم که باید تحت عنوان مدیر عامل و یا ریاست باشگاه کارآیی مناسب و قابل توجهی داشته باشند که متاسفانه در این زمینه ها راه طولانی در پیش داریم.

/ 0 نظر / 8 بازدید