آهسته و پیوسته پیش روید
برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه ای باید هفته ای یک ساعت به زمان تمریناتتان اضافه کنید و به مرور آن را افزایش دهید.
 سختی اولیه را به جان بخرید
شاید شروع یک برنامه تمرین حرفه ای فوتبال همه زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد و برای انجام کارهایتان با کمبود وقت مواجه شوید اما این موضوع موقتی است و به زودی با شرایط منطبق خواهید شد
 بهانه آوردن ممنوع
یک روز می گوئیم کارمان زیاد است ، یک روز دیگر می گوئیم امروز روز استراحت است ، یک روز وقت گردش و تفریح و... خلاصه برای تمرین نکردن هر روز یک بهانه وجود دارد اگر بخواهید به همین شیوه ادامه دهید هیچ وقت بازیکن حرفه ای فوتبال نخواهید شد.
الگو داشته باشید
داشتن یک الگوی ورزشی اراده شما را برای طی کردن مسیر افزایش می دهد
 مربی حرفه ای داشته باشید
سعی کنید ورزشگاهی نزدیک محل کار یا خانه تان پیدا کنید تا زمان زیادی برای رفت و آمدنتان تلف نشود. همچنین به دنبال یک مربی حرفه ای باشید تا در زمان مناسبی به هدفتان برسید
 از با تجربه ها کمک بگیرید
اگر در باشگاه افرادی هستند که به طور حرفه ای فوتبال بازی می کنند از راهنمائی آنها استفاده کنید. با این کار مسیرتان برای رسیدن به هدف کوتاه تر می شود
 بهترین زمان را انتخاب کنید
یادتان باشد فوتبال حرفه ای مثل یک تعهد کاری است. بنابراین برنامه ها را طوری تنظیم کنید که برای رفت و آمد به باشگاه وقت کافی داشته باشید
 هدف کوتاه مدت داشته باشید
برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه ای اهداف هفتگی ، ماهانه و سالانه داشته باشید
 حواستان به برنامه غذائی تان باشد
با افزایش تمرینات برنامه غذائی شما تغییر می کند. بنابراین درباره نوع غذا خوردن تان با یک کارشناس مشورت کنید
 حرفه ای رفتار کنید
برای تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه ای فقط افزایش تمرینات کافی نیست بلکه باید زندگی تان را سر و سامان دهید و سعی کنید در همه کارهایتان بهترین باشید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢ | ٩:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()

مانندشکل بازیکنان را چیدمان کنید وتمرین را انجام دهید.

تمرین پاس بلند ویک ودو کردن

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢ | ۸:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()

هدف:

فراگیری چگونگی کنترل وچرخش سریع باتوپ ودادن پاس به مسیر حرکتی بازیکن درحال حرکت به سمت جلو

زمان:

15دقیقه

تمرین:

بازیکن Aعمل گول زننده ای رادریک جهت انجام؛سپس به سمت بازیکنB میدود.

-بازیکنB  توپ راباپایاسمت برتروقویتر بازیکنA  پاس و وی پس ازکنترل یکضرب توپ چرخش نموده وبه سمت کناره زمین حرکت می کند.

-بازیکنC  باگزینش حرکت درست وبه هنگام؛به سمت جلووکناره زمین حرکت می کند.وی نبایستی پیش ازاینکه توپ پاس داده شود ازخط مرکزی گذر کند؛دراین صورت وی درآفساید قرارخواهدگرفت.

-بازیکنA توپ رابه  مسیر حرکتی بازیکنC پاس ووی کوشش می کند که توپ را وارد دروازه کوچک نماید،سپس ازپشت دروازه عبوروبه گروه دیگر اضافه می شود.

-بازیکن Bجای بازیکنA راگرفته و وی نیزجای بازیکنC را میگیرد.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢ | ٧:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()
 
تصویر خبر    مجید جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با استقبال از پیشنهاد دکتر احسانی رییس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال مبنی بر برگزاری نشست هم‌اندیشی میان مربیان ایرانی و کارلوس کی‌روش پیش از اردوی تیم ملی اظهار کرد: اینکه چقدر در عملکرد تیم ملی تاثیر بگذارد را نمی‌دانم اما قطعا چنین جلساتی می‌تواند خوب باشد و دلایل مختلفی دارد. اول اینکه طیفی از مربیان لیگ برتری ما هستند که تجربه بالایی داشته و شناخت زیادی نسبت به بازیکنان ایرانی دارند. آن‌ها می‌توانند دیدگاه‌هایشان را در اختیار سرمربی تیم ملی قرار دهند.

وی افزود: دلیل دوم این است که کارلوس کی‌روش می‌تواند مشکلات و چالش‌هایی را که با آن‌ها روبه‌رو بوده یا احساس می‌کند با آ‌ن‌ها روبه‌رو خواهد بود را با مربیان در میان بگذارد چون این کار برای مرفقیت تیم ملی ایران است. هیچ اشکالی ندارد و مربیان هم هر آنچه بدانند و تجربه کرده باشند را در اختیار کادر فنی تیم ملی قرار خواهند داد. نتیجتا وقتی هر دو طرف با دیدگاه‌های یکدیگر بیشتر آشنا می‌شوند ارتباط نزدیکی میان آن‌ها به وجود می‌آید و ثمره‌اش برای فوتبال ملی ما خواهد بود. ‌من از برگزاری این نشست‌ها استقبال می‌کنم و با تمام افتخار حاضرم در آن‌ها شرکت کنم.

این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که با نتایجی که حریفان ایران گرفته‌اند وضع تیم ملی را برای صعود از گروهش و راهیابی به جام جهانی چطور می‌دانید به ایسنا گفت: معتقدم در این شرایط باید طرح ویژه‌ای برای بازی‌های آینده داشته باشیم و بدانیم باید هر سه مسابقه حساس در خرداد را ببریم. به هر حال کره جنوبی و ازبکستان باید با هم بازی کنند که یا هر دو تیم یا یکی از آن‌ها امتیاز از دست می‌دهد بنابراین ما باید سعی کنیم هیچ امتیازی از سه مسابقه آتی از دست ندهیم. طبیعی است که این موضوع روی کاغذ متفاوت‌تر از داخل میدان است. مربیان باید حرف‌هایشان را بزنند و کادر فنی هم دغدغه‌هایش را بیان کند.

وی در واکنش به اینکه آیا ظرفیت‌هایی از فوتبال و لیگ ایران وجود داشته که کادر فنی تیم ملی از آن استفاده نکرده است گفت: به هر حال معتقدم می‌توان از تمام ظرفیت‌های فوتبال ایران در تیم ملی استفاده بهتری کرد. هر کسی دیدگاه‌های خودش را دارد و من فکر می‌کنم ظرفیت فوتبال ما می‌تواند نمود بیشتری در تیم ملی داشته باشد.

جلالی در پاسخ به این سوال که واقعا در حد و اندازه توان تیم ملی می‌بینید که بتواند قطر، لبنان و کره جنوبی را در فاصله زمانی کوتاهی شکست دهد، اظهار کرد: من عملکرد کره جنوبی را در دو بازی آخری که داشت و مقابل تیم ما و قطر بود را خوب ندیدم. کره جنوبی الان در شرایط خوبی قرار ندارد و بازی قابل قبولی برابر تیم قطر انجام نداد. قطری‌ها در دقیقه 94 نتیجه را واگذار کردند. معتقدم پیروزی مقابل کره جنوبی حتی در سئول نمی‌تواند چندان دور از ذهن باشد. ما نباید منتظر نتیجه بازی ازبکستان و قطر در هفته پایانی این رقابت‌ها باشیم و چشم به پیروز نشدن ازبک‌ها باشیم چون اگر بخواهیم به جام جهانی برویم باید حداقل قطر را که در نخستین بازی ببریم و به نظرم قطر در هفته پایانی حتی برای سوم شدن هم شانس زیادی نخواهد داشت و طبیعتا شرایط برای پیروزی ازبک‌ها در آن بازی آسان‌تر می‌شود.

این کارشناس فوتبال در واکنش به اینکه آیا فشردگی کنونی مسابقه‌های داخلی و آغاز اردوهای تیم ملی بلافاصله پس از این رقابت‌ها ملی‌پوشان را خسته نمی‌کند، به ایسنا گفت: ما باید به فشردگی باز‌ی‌ها عادت کنیم. تمام تیم‌ها، مربیان و بازیکنان ما باید به چنین وضعی عادت کنند. کم کردن تعداد تیم‌های لیگ چاره کار نیست. در حال حاضر تمام لیگ‌ها و تیم‌های معتبر دنیا با چنین فشردگی‌هایی مواجه هستند و طبیعتا به سراغ علم تمرین و بهره‌گیری درست از آن می‌روند. آن‌ها به خوبی از علم تمرین کمک گرفته و با این فشردگی‌ها کار می‌کنند و تیم‌های باکیفیتی دارند. کمتر دیدیم که دچار مشکل شوند. معتقدم این فشردگی‌ها به تیم‌های ما فشار می‌آورد تا به علم تمرین رجوع کنند.

وی در واکنش به این که "طبیعتا اجرای درست علوم تمرینی نیازمند امکانات سخت‌افزاری مناسب از جمله زمین‌های باکیفیت است که در حال حاضر در ایران چنین شرایطی نیست با این اوصاف راه حل پیشنهادی‌تان برای مقطع کنونی چیست"، اظهار کرد: راه حل همان است که فدراسیون و سازمان لیگ می‌خواهند هرچه زودتر مسابقه‌ها را تمام کنند. با چنین اقدامی شرایط را برای بازسازی و ریکاوری مناسب تیم ملی فراهم کرده‌ایم و تیم‌ها باید کمک کنند بازی‌ها هرچه زودتر تمام شود.

جلالی درباره غیبت احتمالی‌ اشکان دژاگه در ترکیب تیم ملی به خاطر مصدومیت نیز گفت: قطعا نبود دژاگه فوق‌العاده تاثیرگذار است. دژاگه با این که مدت کوتاهی در تیم ملی ما بوده اما به عنوان یکی از تاثیرگذارترین مهره‌ها خودش را نشان داده است. اما در فوتبال این اتفاقات پیش می‌آید. الان قطری‌ها هم برای بازی با ایران یکی از کارآمدترین مهره‌هایشان را به خاطر محرومیت ندارند. در لیگ ما بازیکنانی داریم که اگر به آن‌ها اعتماد شود، می‌توانند عملکرد خوبی در تیم ملی داشته باشند. بازیکنانی چون سید صالحی، برهانی، نوید کیا، امید ابراهیمی، بختیار رحمانی‌، مسلمان و... این‌ها بازیکنانی هستند که اگر کادر فنی به آن‌ها اعتماد کند مطمئن هستم نتیجه‌بخش خواهد بود.

جلالی در پایان از همه مربیان، کارشناسان و نقد کنندگان تیم ملی خواست در شرایط کنونی فضای آرام و امیدوار کننده‌ای را برای تیم ملی فراهم کنند و به ایسنا گفت: امیدوارم همه با هم به ایجاد چنین فضایی کمک کنیم تا تیم ملی کشورمان موفق باشد. از همه می‌خواهم اگر می‌خواهند حرفی بزنند یا درباره مسئولان تیم ملی و مربیان صحبتی داشته باشند، این کار را در آرامش و به دور از انتقادهای تند بیان کنند. حتی نظرات اصلاحی هم می‌تواند به این شکل تاثیر بیشتری داشته باشد. 
 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢ | ٧:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()

فوتسالبه بازی فوتبال درون سالن، فوتسال گفته می‌شود.

تاریخچه فوتسال

به بازی فوتبال درون سالن، فوتسال گفته می‌شود.

تاریخچه فوتسال

تاریخچه فوتسال بر سال 1930 در مونته ویدئوئی بر میگردد , زمانیکه جان کارلوس سریانی یک پنجم زمین فوتبال را برای مسابقات انجمن فوتبال جوانان آمریکا انتخاب کرد.

بازی در زمین بسکتبال بطوریکه زمین سر پوشیده و بدون استفاده از دیوارهای کناری برگزار شد.
واژه فوتسال یک کلمه بین المللی است که برای این نوع بازی بکار می رود که واژه Foot یا Soccer از کلمه ای اسپانیایی سالن مشتق شده است.
بازی فوتسال در یک پنجم زمین فوتبال انجام میگیرد زمانی که سریانی فوتسال را ابداع کرد به سرعت محبوبیت شدیدی میان کشورهای آمریکای جنوبی به ویژه برزیل کسب کرد.

مهارتهای این ورزش توسط بازیکنان مشهور برزیلی چون پله، زیکو، سوکتراس و بتود در زمین فوتبال پیشرفت کردند و سایر فوق ستاره های برزیلی مهارتهای بازی فوتسال را گسترش دادند.

در حالی که برزیل به عنوان کانون فوتسال جهان به فعالیتش ادامه داد فوتسال زیر نظر فیفا در تمام جهان از اروپا تا آمریکای شمالی، مرکزی ، دریای کارئیب و آمریکای جنوبی ، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه گسترش یافت.

اولین مسابقات جام جهانی فوتسال در سال 1982 در سائو پائولوی برزیل برگزار شد که برزیل اول شد در دومین دوره مسابقات در سال 1985 اسپانیا دو باره برزیل قهرمان شد و در سومین جام در سال 1988 استرالیا ، قهرمانی به پاراگوئه رسید.

فیفا بر پائی این مسابقات را مستقیماً از سال 1989 به عهده گرفت که در سال 1989 در هلند و 1992 در هنک کنگ سومین دوره در سال 1996 در اسپانیا و چهارمین دوره مسابقات در سال 2000 در گواتمالا برگزار شد.

 قانون زمین فوتسال

زمین بازی؛ که خلاصه مشخصات و نکات قابل توجه با رسم شکل توضیح داده شد.
تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.
قانون توپ فوتسال

توپ؛ محیط آن حداقل 62 و حداکثر 64 سانتیمتر وزن توپ 390 الی 430 گرم (توپ

نمره 4) شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع 2 متری به زمین رها می شود نباید بیشتر از 65 و کمتر از 55 سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید.

قانون  تعداد بازیکنان فوتسال

 تعداد بازیکنان؛ یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از 5 بازیکن باشد که یکی از آنها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازیکن باید 5 نفر باشد در صورت اخراج بازیکن هر تیم کمتر از دو نفر مسابقه باید تعطیل شود.  1- حداکثر بازیکن ذخیره 7 نفر می باشد.  2- تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان)  3- عمل تعویض زمانی خاتمه می یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود  4- چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع (با رعایت آوانتاژ به تیم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می شود.

قانون  وسایل بازیکنان فوتسال

وسایل بازیکن؛ استفاده از کفش برای بازیکن اجباری است -  نقص این قانون بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود.

قانون داور فوتسال

برای اداره بازی یک داور اصلی یا سرداور؛ تعیین می گردد. قدرت او که قانون به او تفویض نموده است از موقع ورود به محل بازی در آن واقع شده تا خروج آنجا پایان می یابد هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست.

قانون کمک داوران فوتسال

کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته است. در صورت دخالت بی مورد از جانب کمک داور، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند.

تذکر: در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود.

قانون  وقت نگهدار فوتسال

وقت نگهدار؛ در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد. وظایف او نگهداری وقت بازی 2 دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت 5 خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط  داوران اعلام شده  -  ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت ها آن ها می باشد.

قانون مدت بازی فوتسال

 مدت بازی؛ مدت بازی دو وقت 20 دقیقه ای و زمان بین دو نیمه استراحت 15 دقیقه ای می باشد - هر تیم می تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند (در بازی های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد(

قانون شروع بازی فوتسال

شروع بازی، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می زند. ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ 3 متر خواهد بود -از ضربه شروع میشود مستقیما دروازه حریف را گشود وامتیاز گرفت. (با تشکر از معین الدین محمدی داور خوب ایرانی که اصلاح این بند را یادآوری کردند(

قانون توپ داخل و خارج فوتسال

 توپ در بازی و خارج از بازی؛ وقتی توپ خارج از بازی به طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می باشد که توسط حریف زده می شود.

قانون گل فوتسال

روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد.

قانون خطاهای فوتسال

خطاها و رفتارهای ناشایست؛  هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه 11 خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم -یک ضربه پنالتی- به نفع تیم مقابل (اگر داخل محوطه جریمه باشد) گرفته می شود: لگد زدن -پشت پا زدن - پریدن روی حریف - تنه شدید و خطرناک - تنه از پشت به حریف - تف انداختن - زدن حریف - گرفتن حریف - هل دادن حریف - با شانه به حریف حمله کردن - تکل کردن.

هفت خطای منجر به اخطار: 1 - مرتکب رفتار غیر ورزشی 2- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید. 3- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید. 4- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد. 5- هنگام شروع مجدد بازی، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند. 6- بدون اجازه داور وارد زمین شود. 7- بدون اجازه داور زمین را ترک کند. هفت خطای منجر به اخراج: 1- مرتکب خطای شدید بازی شود. 2- مرتکب برخورد با زننده شود.  3- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد  4- عمداً با دست زدن به توپ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید. 5- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید. 6- کلمات توهین آمیز بر زبان بیاورد. 7- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد.

تذکر مهم: بازیکنی که اخراج می گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از 2 دقیقه تیم می تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید.

قانون ضربه آزاد فوتسال

 ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می باشد. در ضربه آزاد مستقیم می توان مستقیماً به حریف گل زد.

قانون خطاهای جمع شده فوتسال

خطاهای جمع شده؛ در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به 5 رسیده (از خطاهای 11 گانه آزاد مستقیم)، (کلیه خطاها قانون 12) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون 12 را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می شود. مهاجمین و مدافعین باید فاصله 5 متر را رعایت کنند. (خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد(.

تذکر: اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می شود (حق پاس دادن را ندارد.)

قانون  پنالتی فوتسال

 ضربه پنالتی؛ از نقطه پنالتی زده می شود. زننده ضربه باید مشخص باشد. ضربه حتماً باید به طرف جلو (دروازه حریف) زده شود.

قانون  اوت فوتسال

ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ بایداز محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود. زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی یا خارج از زمین خط طولی باشد بازیکنان  تیم مقابل حداقل 5 متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد از ضربه اوت نمی توان مستقیم گل زد.

. 17قانون  پرتاب اوت دروازه پرتاب فوتسال

پرتاب اوت دروازه پرتاب؛ پرتاب اوت دروازه مادامی در بازی است که توپ توسط دروازه بان با دست بیرون از محوطه جریمه قرار گیرد. پرتاب اوت دروازه خطای 4 ثانیه ندارد. برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع (با دست لمس کردن یا کنترل) یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محل 6 متری انجام می گیرد. با پرتاب اوت دروازه نمی توان مستقیم گل زد.

قانون کرنر فوتسال

ضربه کرنر؛ از ضربه کرنر می توان مستقیم گل زد. 4 ثانیه دارد، اگر ضربه کرنر به طور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد. در موقع زدن خطاها توپ باید ساکن باشد.
همشه برنده قرعه سکه صاحب زمین بازی یا زننده پنالتی یا انتخاب رنگ پیراهن می باشد.
تیمی می تواند تایم استراحت بگیرد که صاحب توپ باشد مثل ضربه کرنر، پرتاب اوت، .......
دروازه بان می تواند در زمین حریف بیش از 4 ثانیه بازی کند. دروازه بان نمی تواند در جریان بازی مستقیم توپ را با دست وارد دروازه حریف کند (از روی هوا)، جز اینکه توپ قبل از ورود به دروازه حریف به زمین بازی برخورد کند که گل قبول است. پاس عقب مادامی محسوب می شود که توپ از ضربه مچ پا به پایین زده شود (فقط از ناحیه کفش)

قوانین کلی فوتسال

قانون یکم: زمین بازی؛ که خلاصه مشخصات و نکات قابل توجه با رسم شکل توضیح داده شد.

o        تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.
  قانون دوم: توپ؛ محیط آن حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر وزن توپ ۳۹۰ الی ۴۳۰ گرم (توپ نمره ۴) شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به زمین رها می‌‌شود نباید بیشتر از ۶۵ و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید.

  قانون سوم: تعداد بازیکنان؛ یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از ۵ بازیکن باشد که یکی از آنها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازیکن باید ۵ نفر باشد در صورت اخراج بازیکن هر تیم کمتر از دو نفر مسابقه باید تعطیل شود. ۱- حداکثر بازیکن ذخیره ۷ نفر می‌‌باشد. ۲- تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان) ۳- عمل تعویض زمانی خاتمه می‌‌یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود ۴- چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع (با رعایت آوانتاژ به ت*یم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضر*به آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می‌‌شود.

  قانون چهارم: وسایل بازیکن؛ استفاده از کفش مخصوص برای بازیکن اجباری است - نقص این قانون بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود.

  قانون پنجم: برای اداره بازی یک داور اصلی یا سر داور؛ تعیین می‌‌گردد. قدرت او که قانون به او تفویض نموده است از هنگام شروع بازی تا هنگام اتمام بازی ، هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست.

قانون ششم: کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می‌‌کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می‌‌افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته است. در صورت دخالت بی مورد از جانب کمک داور، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند.

o   تذکر: در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود.

قانون هفتم: وقت نگهدار؛ در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد. وظایف او نگهداری وقت بازی ۲ دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت‌ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت ۵ خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط داوران اعلام شده - ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت‌ها آن‌ها می‌‌باشد.

قانون هشتم: مدت بازی؛ مدت بازی دو وقت ۲۰ دقیقه‌ای و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه‌ای می‌‌باشد - هر تیم می‌‌تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند (در بازی‌های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد).

قانون نهم: شروع بازی، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می‌‌زند. ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود - از ضربه شروع مستقیماً گل به دست می‌آید.

  قانون دهم: توپ در بازی و خارج از بازی؛ وقتی توپ خارج از بازی به طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می‌‌باشد که توسط حریف زده می‌‌شود.

قانون یازدهم: روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد.

قانون دوازدهم: خطاها و رفتارهای ناشایست؛ هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه ۱۱ خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم -یک ضربه پنالتی- به نفع تیم مقابل (اگر داخل محوطه جریمه باشد) گرفته می‌‌شود: لگد زدن -پشت پا زدن - پریدن روی حریف - تنه شدید و خطرناک - تنه از پشت به حریف - تف انداختن - زدن حریف - گرفتن حریف - هل دادن حریف - با شانه به حریف حمله کردن - تکل کردن.

هفت خطای منجر به اخطار: ۱ - مرتکب رفتار غیر ورزشی ۲- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید. ۳- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید. ۴- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد. ۵- هنگام شروع مجدد بازی، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند. ۶- بدون اجازه داور وارد زمین شود. ۷- بدون اجازه داور زمین را ترک کند. هفت خطای منجر به اخراج: ۱- مرتکب خطای شدید بازی شود. ۲- مرتکب برخورد با زننده شود. ۳- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد ۴- عمداً با دست زدن به توپ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید. ۵- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید. ۶- کلمات توهین آمیز بر زبان بیاورد. ۷- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد. تذکر مهم: بازیکنی که اخراج می‌‌گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از ۲ دقیقه تیم می‌‌تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید.

قانون سیزدهم: ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می‌‌باشد. در ضربه آزاد مستقیم می‌‌توان مستقیماً به حریف گل زد.

  قانون چهاردهم: خطاهای جمع شده؛ در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به ۵ رسیده (از خطاهای ۱۱ گانه آزاد مستقیم)، (کلیه خطاها قانون ۱۲) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون ۱۲ را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می‌‌شود. مهاجمین و مدافعین باید فاصله ۵ متر را رعایت کنند. (خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد).

o    تذکر: اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می‌‌شود (حق پاس دادن را ندارد).

قانون پانزدهم: ضربه پنالتی؛ از نقطه پنالتی زده می‌‌شود. زننده ضربه باید مشخص باشد. ضربه حتماً باید به طرف جلو (دروازه حریف) زده شود.

قانون شانزدهم: ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ بایداز محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود. زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی یا خارج از زمین خط طولی باشد بازیکنان تیم مقابل حداقل ۵ متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد از ضربه اوت نمی‌توان مستقیم گل زد.

قانون هفدهم: پرتاب اوت دروازه پرتاب؛ پرتاب اوت دروازه مادامی در بازی است که توپ توسط دروازه بان با دست بیرون از محوطه جریمه قرار گیرد. پرتاب اوت دروازه خطای ۴ ثانیه ندارد. برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع (با دست لمس کردن یا کنترل) یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محل ۶ متری انجام می‌‌گیرد. با پرتاب اوت دروازه نمی‌توان مستقیم گل زد.

قانون هجدهم: ضربه کرنر؛ از ضربه کرنر می‌‌توان مستقیم گل زد. ۴ ثانیه دارد، اگر ضربه کرنر به طور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد. در موقع زدن خطاها توپ باید ساکن باشد.

همشه برنده قرعه سکه صاحب زمین بازی یا زننده پنالتی یا انتخاب رنگ پیراهن می‌‌باشد. تیمی می‌‌تواند تایم استراحت بگیرد که صاحب توپ باشد مثل ضربه کرنر، پرتاب اوت، ....... دروازه بان می‌‌تواند در زمین حریف بیش از ۴ ثانیه بازی کند. دروازه بان نمی‌تواند در جریان بازی مستقیم توپ را با دست وارد دروازه حریف کند . پاس عقب مادامی محسوب می‌‌شود که توپ از ضربه مچ پا به پایین زده شود (فقط از ناحیه کفش).

تیم های برتر جهان در این رشته: ایران برزیل اسپانیا ایتالیا روسیه اوکراین آرژانتینموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢ | ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()

    جزئیات سفر 10 روزه جلالی به فرانسه و توافقات او با فرانسویها از زبان خودش

 

 

 

بنام خدا

در بدوورود به فرانسه بیش از هر چیز دوست داشتم مرکز کلروفونتن را ببینم.در مورد آنجامطالب زیادی شنیده و خوانده بودم و خیلی مایل بودم که این مرکز بزرگ بین المللی رااز نزدیک ببینم.خوشبختانه در دومین روز اقامت با کمک جناب آقای حیدری این امکان فراهم شد و صبح روزچهارشنبه به اتفاق وی  وکارمند فرانسوی ایشان به مرکز کلروفونتن در 50 کیلومتری پاریس رفتیم.از دیدن این مرکز که به یقین یکی از بهترین مراکز آموزش مربیگری در جهان می باشد به هیجان آمده بودم. از تمام امکانات و تاسیسات آن فیلم و عکس گرفتم.از زمینهای تمرین تاخوابگاهها  رستورانها سالنهای کنفرانس  کلاسهای درس هتلها و ...

ساعتی بعد در بخش مرکز آموزش مربیان فرانسه در کلروفونتن با آقای بلاکارت رئیس آموزش مربیان فرانسه و آقای کاسته ران  رئیس بخش روابط خارجی فرانسه در خصوص اعزام مربیان ایران به فرانسه جلسه سه ساعته را شروع کردیم.ابتدا برنامه ای را که آماده کرده بودم ارائه کرده و سپس آقای بلاکارت شروع به صحبت کردند.ایشان مراحل سازندگی در فوتبال فرانسه در حوزه بازیکن و مربی  را تشریح کردند و سپس در مورد سرفصلهای پیشنهادی من نقطه نظرات خود را عنوان کردند که در جواب گفتم که ما نمی خواهیم در این دوره سرفصلهای دوره های A-B-C تدریس شود چون این سرفصلها در کشور ایران و توسط مدرسان ما به خوبی تدریس میشود.من درسرفصلهای پیشنهادی مواردی را گنجانده ام که مورد نیاز فوتبال ما و مربیان ماست. که ایشان متقاعد شده و در خصوص ساعات تدریس - مدرسان و خدمات دیگری که فدراسیون فرانسه می تواند انجام دهد صحبت شد که در نهایت در 9 بند به توافق رسیدیم و درباره اخذ ویزا و هزینه نهایی کلاس قرار شد 5 روز بعد در محل فدراسیون فوتبال فرانسه در پاریس جلسه مجددی داشته باشیم

نتایج جلسه امروز که در 9 بند به تایید طرفین رسید شامل:

1- درهر اعزام 50 مربی به فرانسه اعزام شوند.

2- تمام دوره در محل کلروفونتن انجام شود.

3- این دوره با همکاری دو فدراسیون فرانسه و ایران انجام می شود.

4-برنامه آموزشی و سرفصلهای دوره با همکاری آقایان مجید جلالی  و بلاکارت  و بر اساس نیاز مربیان ایران تعیین شود.

5-مدرسان دوره آقایان  ژرارد هولیه - دیدیه دشام و گروهی از بهترین مدرسان فرانسه انتخاب شوند.

6-مدرک کلاس توسط فدراسیون فوتبال فرانسه صادر شود.

7-زمان کلاس مهر ماه سال جاری و مدت دوره 10 روز باشد.

8-هزینه دوره و تعیین بودجه آن به جلسه چهارشنبه موکول شد.

9-موضوع اخذ ویزا نیز در جلسه آینده بحث شود.

روز بعد به باشگاه پاری سن ژرمن در شرق پاریس رفتیم.یک باشگاه حرفه ای و کامل.با مسئول آکادمی باشگاه در خصوص چگونگی کار و تدریس برای رده های سنی مختلف و تامین هزینه ها و همچنین شکل ارتباط بین تیم بزرگسالان و تیمهای پایه و نحوه فروش بازیکن توضیحات بسیار خوبی داد که برای ما تجربه خوبی بود.

روز پنجم جلسه گرمی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه با جناب آقای میری کاردار سفارت ایران داشتیم وقتی وارد آنجا شدم احساس فردی را داشتم که وارد خانه خودش شده و این احساس در آن کشور غریب برایم بسیار خوشایندبود.در این جلسه ضمن استقبال آقای میری از طرح قرار شد در خصوص مترجم کلاس وحمایتهای دیگری که امکانش برای سفارت باشد به ما کمک کنند.

 مقصد بعدی ما بود.بوردو در جنوب فرانسه و در 600 کیلومتری پاریس قراردارد.ساعت 6 صبح با قطار با اتفاق آقای حیدری به سمت بوردو حرکت و ساعت 9 و نیم صبح رسیدیم.بعد از خوردن صبحانه به باشگاه بوردو رفتیم.ابتدا جلسه یک ساعته با رئیس آکادمی بوردو داشتیم و در مورداعزام بازیکن به این آکادمی جهت آموزش صحبتهای خوبی داشتیم.سپس از امکانات آکادمی و محل اسکان بازیکنان بازدید کردیم و یک گروه 50 نفره از نوجوانان ژاپنی که در این آکادمی مشغول تمرین بودند را از نزدیک دیدیم.و بعد از نهایی کردن چگونگی همکاری با باشگاه بوردو و تعیین هزینه های این همکاری به ایستگاه قطار رفته و 8 شب بود که به پاریس برگشتیم.

روز اصلی کار ما فرا رسید. و این بار جلسه ای در فدراسیون فوتبال فرانسه در مورد نهایی کردن آخرین موضوعات یعنی چگونگی اخذ ویزا و تعیین هزینه اعزام مربیان. بیشتر صحبتها دراین خصوص بین آقای افشین حیدری و مسئول روابط خارجی فدراسیون فوتبال فرانسه بود وما بیشتر نظاره گر بودیم.فقط در مورد هزینه کلاس یادآور شدم که به گونه ای باشد که از عهده مربیان ما برآید که بعد از صحبتهای زیاد قرار شد که تا 18 فروردین لیست نهایی هزینه برای هر مربی را به من اعلام کنند و در مورد ویزا و قواعد آن تضمینهای لازم را آقای حیدری بعهده گرفتند.

در آخرین روز ساعت 10 صبح در محل یونسکو جلسه بسیار خوبی با جناب دکتر مجیدی نماینده جمهوری اسلامی ایران در یونیسف داشتم که اهداف اعزام مربیان به فرانسه را تشریح و ایشان ضمن استقبال و فرهنگی قلمداد کردن این طرح قول حمایت معنوی از این پروژه را به ما دادند.

ظهر روزدوم فروردین به فرودگاه اورلی پاریس آمده و ساعت 3 بعد از ظهر با شوق وافری ازاقدامات انجام شده برای جامعه مربیان ایران به سمت کشور عزیزم پرواز کردم.بر خودوظیفه میدانم از طرف جامعه مربیان ایران از زحمات بی دریغ جناب آقای حیدری وهماهنگیها وحمایتهای ایشان در طول این سفر تشکر و قدردانی بنمایم.

و حالاقدم بعدی در ایران باید برداشته شود.امیدوارم بتوانم مسئولین فدراسیون – وزارت ورزش و دست اندرکاران فوتبال در کشور را به ملی بودن و بسیار مهم بودن این طرح متقاعد کنم.اگر همراهی آنها را داشته باشم می توانم امیدوار باشم که با اعزام 100مربی جوان و آینده دار تاثیرات بسیار عمیقی در روند فنی و دیدگاه آنها نسبت به مقوله آموزش در کشور ایجاد خواهد شد.

مطمئن هستم که " تنها این مربیان هستند که می توانند بازیکنان را تغییر دهند"بنابراین تغییر مربیان اساسی ترین کاری است که می شود برای آینده فوتبال ایران انجام داد. به امید خدا

مجیدجلالی 7 فروردین 92

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢ | ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ | نویسنده : حمید و میلاد ابراهیمی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

قالب وبلاگ